Możemy wskazać parę elementów, na które musimy położyć nacisk przy sprawdzaniu, że nasz organizm wciąż znajduje się w dobrym zdrowiu. Poza okresowymi badaniami kontrolnymi oraz kontrolowaniem samopoczucia na co dzień, mamy obowiązek zwrócić uwagę na sprawdzanie wagi ciała. Powinna ona mieścić się w ramach normy – niedobór kilogramów oznacza niedowagę, która może prowadzić do znaczącego nadwyrężenia układu odpornościowego. Z kolei dodatkowe kilogramy oznaczają nadwagę lub otyłość – a ta ostatnia jest niezwykle poważnym zagrożeniem dla organizmu człowieka. Prowadzi do ciężkich chorób powiązanych m. in. z niewydolnością krążeniową.
Chcesz zweryfikować, czy Twoja waga jest właściwa? Przelicz BMI własnoręcznie lub przy pomocy kalkulatora tego współczynnika. Takie kalkulatory odnajdziesz bez problemu w sieci internetowej. Indeks BMI (Body Mass Index) rachuje się, na podstawie wzrostu oraz wagi wskazanego człowieka.
Ma dość rozległe spektrum norm dla każdego ze stanów (niedowaga, waga prawidłowa, otyłość, nadwaga), nie jest więc
niebywale dokładny.
Pozwoli jednak w przybliżeniu określić, jak wygląda nasza kondycja i podjąć przypuszczalną decyzję o zmianie nawyków żywieniowych.
19 lutego 2018